Atsakymai / Pilkasis kardinolas. Kas realiai valdo?

SJ Solutions™

LT EN RU

Pilkasis kardinolas. Kas realiai valdo?

Yra vadovų, kuriems labai patogu turėt šalia savęs tokį neoficialų vadovą. Tokį, kurio sprendimai dažniausiai ir būna priimami. Tokį, kuris sukuria vadovui įspūdį, kad tai vadovas čia svarbiausias. Nors iš tikrųjų svarbiausias kardinolas. Pilkasis. Ką daryt su pilkaisiais kardinolais?

Mūsų įmonėje vienas žmogus valdo visą padėtį. Tai ne direktorius, o personalo vadovė. Ji sugebėjo taip įsiteikti direktoriui, kad jis visiškai ja pasitiki, visus sprendimus su ja derina. Priima, atleidžia, baudžia tik gavęs jos nurodymą ar pritarimą. O ji tuo naudojasi ir suvedinėja sąskaitas su jai nepatinkančiais darbuotojais – su tais, kurie sugeba jai pasipriešint, turi tvirtą nuomonę, yra geri specialistai ir daro savo darbą jai nepataikaudami. Apie tokius žmones ji skleidžia apkalbas, nuteikinėja vienus prieš kitus, o blogiausia – formuoja direktoriaus nuomonę apie juos.

Tokioje situacijoje niekas negali jaustis saugus. Įtampa įmonėje didžiulė. Bandėm kelis kartus pasikalbėt su direktorium, jis nieko nenori girdėti. Ta mūsų personalo vadovė, ji kaip koks aštuonkojis – visą įmonę apraizgius savo intrigomis. Ar yra kokia nors priemonė kovoti su tokiu žmogumi? Ką padaryti, kad direktorius nusiimtų jos uždėtus akinius ir pamatytų, jog didžiausias kenkėjas įmonėje būtent ji?

Margarita


Sunkų klausimą Jūs man uždavėte. Tai ne klausimas: „Kaip susirasti draugų ir daryti įtaką žmonėms?“ Bet toks jau mano darbas – rasti receptų net tuo atveju, kai „visiems viską išbandžiusiems“ aišku, kad jų nėra.

Nesu girdėjęs nieko geresnio, kalbant apie santykius darbovietėje, nei pasakymas: „Nesutarimų kyla dėl emocijų, o sutarimas pasiekiamas remiantis faktais.“

Jei ta personalo vadovė tokia galinga, vadinasi tai kam nors naudinga. Ne be reikalo sako, kad bet koks persekiotojas yra tik todėl, kad yra norintysis būti auka. Taip ir čia: jei tokia situacija organizacijoje buvo sukurta, vadinasi ji kam nors apsimoka. Gal net ne tik direktoriui, kuris čia išlieka nekaltas, baltas ir pūkuotas. Gal tokia situacija pravarti ir darbuotojams – juk jie turi ką kaltinti. Aišku, kas stabdo progresą, pokyčius, gerovę ir panašiai. Nieko nėr geriau už aiškų priešą – tada ir draugai suranda vieni kitus.

Bet Jūsų klausimas buvo: ką su ja daryti? Ką daryt tokioje situacijoje? Labai įdomu sužinoti atsakymą į klausimą, o kaip norėtumėte, kad būtų? Jei norėtumėte, kad direktorius klausytų Jūsų, užimkite personalo vadovės vietą. Jei norėtumėte, kad direktorius būtų visiems vienodai teisingas, pakeiskite direktorių. Sėkmės!

Na, o jei pageidaujate, kad atmosfera įmonėje pagerėtų ir pagerėtų rezultatai, pasigilinkime, ką galime padaryti, kad būtent taip ir atsitiktų. Kai tik pradedi klausti, ne kas kaltas, o ką daryti, iš karto pradedi ieškoti sprendimų. Pavyzdžiui, o kaip man prasimanyti sąjungininkų? O gal net ir kaip priešą paversti sąjungininku? Gal su juo pasikalbėti? Gal ištraukti ant stalo faktus ir pasiūlyti sprendimus? Na, jis ar ji, greičiausiai, atmes iš pradžių, bet faktus atmesti sunku, daug sunkiau nei emocijas ir jomis grindžiamus pastebėjimus bei išvadas.

Jei faktai byloja apie tai, kad kitokia personalo vadovo veikla padėtų įmonei pasiekt savo tikslus, geresnių rezultatų, tada net ir jai, personalo vadovei, gali tapti aišku, jog verta bent imituoti pastangas aptariama kryptimi. O gal iš tiesų ji imsis veiksmų?

Čia, panašu, svarbiausia kaip visada nenuleisti rankų ir atkakliai eiti pasirinktu atmosferos gerinimo, veiklos efektyvinimo keliu. Pačiai. Nėra veiksmingesnio įtakos darymo būdo nei įtakos darymas savo pavyzdžiu.


Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas