Atsakymai / O jei tai priekabiavimas?

SJ Solutions™

LT EN RU

O jei tai priekabiavimas?

Vadovas pasidarė kažkoks ypač malonus? Net kiek per dėm lipšnus? O gal jis jau nusprendė, kad tai, kad moka tau atlyginimą reiškia, kad tu esi jo nuosavybė? Ką tokioj situacijoj daryti? Kaip elgtis?

Tarp manęs ir mano vadovo susiformavo kažkokie keisti santykiai. Porą metų viskas buvo gerai, įprasti, normalūs darbiniai. Paskui taip sutapo, kad, kuomet mes su vyru pirkome butą ir ėmėme paskolą iš banko, vadovas man pakėlė atlyginimą. Jis žinojo apie mano buto pirkimą, o aš tikrai apsidžiaugiau dėl padidėjusio atlyginimo ir jaučiau dėkingumą. Tačiau po to įvykio vadovas pradėjo su manimi elgtis kažkaip asmeniškiau, toks jausmas, lyg pradėjau jam labiau priklausyti. Jaučiu, kad jis ir reiklesnis man nei mano kolegoms, o kartais gana asmeniškas pastabas pasako ar nepadoriai pajuokauja – vis ką nors man „užmeta“. Net mintis kilo, kad tai gal jau priekabiavimas. Tiesiog jis elgiasi taip, lyg aš turėčiau kaip nors atidirbti už padidintą atlyginimą, bet daugiau asmeniškai, o ne profesiškai. Labai nemaloni situacija. Kaip man elgtis?

Kristina


Jei labai nuoširdžiai, nesijaučiu aš seksualinio priekabiavimo ekspertu. Nežinant visos situacijos sunku pasakyt, ar tai priekabiavimas, ar ne. Matyt, tik Tavo jausmai gali atsakyt į šį klausimą: jei jauti, kad prie Tavęs iš tiesų priekabiaujama, tai, turbūt, priekabiaujama. O tokiu atveju kelias toks: jei nėra įrodymų, teks keisti darbą.

O kas, jei tai ne priekabiavimas? Kas, jei tau pakėlė atlyginimą ir tu nežinai, už ką? Jei nesijauti nusipelniusi to padidėjimo, bandai rasti kokį nors kitą paaiškinimą nei tiesiog gerai atliktas darbas. Pavyzdžiui, kad vadovas nori iš Tavęs tam tikrų paslaugų ir sumokėjo už jas avansu.

Spėju, kad konstruktyvus elgesys būtų įvertint, kas iš tikrųjų paskatino atlyginimo padidinimą? Ar dirbai ypač gerai? Geriau nei kiti? Pasiekei tau iškeltus uždavinius? Ar viso to nebuvo ir direktorius pakėlė atlyginimą iš geros valios. Jei taip, tada panašu, kad jis jaučiasi padaręs Tau paslaugą. O už paslaugą žmonės nori dėkingumo ar kitos paslaugos, dažnai didesnės, nei suteikė patys. Tokiu atveju elgesys jau neformalus, padiktuotas ne organizacijos, o asmeninių poreikių.

Ką daryti? Pritarčiau mano geram pažįstamam advokatui: „Formalizuokite santykius!“ – sakydavo jis. Jei nėra noro keisti darbą, belieka gerai atlikti jau turimą. Taip pat svarbu bendravimą išlaikyti formalų (mandagų, pozityvų, bet formalių).

Mano kolegė lektorė ir konsultantė Nomeda Marazienė seminarų metu dažnai užduoda tokį klausimą: kodėl būtent tavo vardas, pavardė įrašyti įmonės algalapyje? Ne Vardenio Pavardenio, o konkrečiai tavo? Užduok sau šį klausimą: kokius Tavo nuopelnus, savybes, indėlį vertina ši įmonė? Kam būtent Tu, o ne kas nors kitas Tavo vietoje reikalingas šiai įmonei? Jei pavyks atsakyti konstruktyviai, taps aišku, kad niekas šiaip atlyginimų nedidina. Tai turėtų padėti įvertinti atlyginimo pakėlimą kaip užsitarnautą, o ne kaip vadovo paslaugą. O tai, savo ruožtu, leidžia siekti, kad santykiai būtų konstruktyvūs, pozityvūs ir mandagiai formalūs.

Ir dar: joks kitas žmogus neturi teisės peržengti Tavo nusistatytų bendravimo ribų. Nesvarbu, kas jis, gali būti net ir pats didžiausias viršininkas. Tačiau, deja, tik Tu pati gali savo ribas apsaugoti. Savo klausime pavartojai šią frazę: toks jausmas, lyg pradėjau jam labiau priklausyti. Tik primenu: tas jausmas yra Tavo, kiti jo nejaučia. Žmonės retai geba perskaityti kitų mintis ar pajausti kitų jausmus. Retai suvokia ribas, kurias nusistatome. Apčiuopia jas ar mato. O tai, ko nematai, peržengti paprasta, argi ne? Labai dažnai pakanka parodyti kitam žmogui, kur tos ribos prasideda...


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas