Atsakymai / Nieko nespėju! Kaip spėt pasidaryt savo darbus ir likti gyvam?

SJ Solutions™

LT EN RU

Nieko nespėju! Kaip spėt pasidaryt savo darbus ir likti gyvam?

Kai kitą kartą tave kvies į laiko valdymo seminarą, pagalvok, kodėl niekas neorganizuoja debesų vaikymo seminaro. Ar todėl, kad debesų sklaidymą uzurpavo Čakas Noris su savo suktuku? Ne. Greičiausiai todėl, kad tai neįmanoma. Taip pat kaip ir valdyti laiką. Viskas, kad įmanoma laiko atžvilgiu tai – valdyti save.

Sauliau, susidarė tokia, sakyčiau, tipiška situacija mūsų darbovietėje. Dirbu beveik pusantrų metų ir niekas nesikeičia. Situacija tik blogėja: turime beprotiškai daug darbo, užsisėdžiu darbe iki vėlumos, niekaip nesusitvarkau su darbų gausa. O valdžia jų prisigalvoja vis naujų ir dar apkrauna. Atrodo, kad jie tik ir laukia, kol susimausiu. Įtampa nepakeliama. Negi jie nesupranta, kad aš ne robotas?!

Raminta


Tokia situacija, Raminta, yra tipiška ne tik Jūsų darbovietėje. Galiu Jus užtikrinti, kad panašiai jaučiasi daugybė žmonių, dirbančių samdomą darbą, kuriam įtakos turi vadovai.

Darbo krūvis niekada nemažėja. Kuo daugiau padarai, tuo daugiau darbų užkrauna. „Aštuonios valandos ne riba – darbdaviai nori, kad dirbčiau visą parą...“ – tokių ir panašių nusiskundimų turi daug kas. Buvo laikas, kai ir aš dirbdavau po aštuoniolika valandų per parą. Tiesa, manęs niekas nevertė, pats nusprendžiau, kad tokiu būdu patenkinsiu darbdavio lūkesčius. Klydau, nes maniau, jog darbdavys nori, kad dirbčiau kuo daugiau, ir tik vėliau paaiškėjo, jog darbdavys nori, kad padaryčiau kuo daugiau. O tai, pasirodo, du skirtingi dalykai. Dažnai, norint padaryti daug visai nebūtina daryti daug.

Leiskite paklausti, ar tokį didelį krūvį tempia visi darbuotojai, ar tik Jūs? Jei visi – tada problema rimtesnė: kvepia blogu darbų organizavimu ar kieno nors (greičiausiai vadovo) nepatenkintais dominavimo poreikiais. Kaip su tuo kovoti? Visada galima pasišnekėti, išsakyt savo nuomonę, pasiūlyti konstruktyvių sprendimų. Tiesiog padėti vadovui geriau organizuoti darbą, pasiūlant patobulinimų. Arba jei tai tik kieno nors per didelis poreikis kontroliuoti (tą nesunku atpažint: vadovas nuolat užkrauna darbais, kurie neturi (iš tikrųjų neturi) jokios įtakos galutiniam rezultatui), gali tekti keisti vadovą. Bet jei toks darbų krūvis nugula tik ant Jūsų pečių, situacija paprastesnė: tereikia išmokti geriau valdyti laiką.

Paprastai nespėjame atlikti darbo tada, kai darbai nesuplanuoti, o jei ir suplanuoti, plano nesilaikome, darbų nesuskirstome pagal svarbumą arba šio eiliškumo nesilaikome. Tokiu atveju kiekvienas naujas darbas atrodo pats svarbiausias, todėl metam pradėtą, įpusėtą, bebaigiamą darbą ir imamės naujai atsiradusio. Tada paliktas likimo valiai vėlesniam laikui darbas spaudžia smegenis, o naujo darbo niekaip nepavyksta padaryti. Užduočių atlikimo teorijos ir praktikos specialistai visų pirma, greičiausiai, Jums patartų pasidaryti darbo dienos „nuotrauką“ – tai reiškia labai tiksliai užfiksuoti vienos ar kelių savo darbo dienų veiksmus. Minutę po minutės ką ir kada darote. Taip, gali pasirodyti, kad ne visas darbo laikas išnaudojamas reikiamam darbui atlikti. O jei taip, tai gal situaciją galima pakeisti tiesiog daugiau dėmesio skiriant tam, kas iš tikrųjų turi būti padaryta?

Žinau, skamba neužjaučiančiai. Tačiau tikiu, kad kreipėtės ne užuojautos, o sprendimo, tiesa, Raminta?

Galiu parekomenduoti ir dar vieną patį paprasčiausią ir kartu patį sunkiausią laiko valdymo būdą. Bent porą savaičių pirmiausia darykite darbą, kurio labiausiai nenorite daryti. Taip susitvarkysite su sunkiausiais darbais ir likusį darbo dienos laiką galėsite skirti tam, kas paprasta ir aišku. Juk mes nuolat atidedam darbus, kurių daryti nenorim. Taip savaitės ar mėnesio pabaigoje jie tampa ne šiaip sunkiais, o tiesiog nepakeliamai sunkiais darbais ir atima visas jėgas net nepradėjus jų daryti. Taigi, sprendimas būtų toks: pasikalbėkite su vadovais ir padėkite jiems planuoti Jūsų darbo krūvį, taip pat lavinkite savo gebėjimą valdyti laiką. Tokioje situacijoje problema dingsta tada, kai suvokiam, kodėl, ką ir kada pirmiausia turime padaryti.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas