Atsakymai / Negaliu susirasti darbo.

SJ Solutions™

LT EN RU

Negaliu susirasti darbo.

Kai daug karto sulauki atsakymo “ne”, nusvyra rankos ir prarandi pasitikėjimą savimi. Kaip nepasiduoti? Kaip atkakliai ieškoti naujo darbo? Kas svarbu žinoti tokiu gyvenimo periodu?

Jau greitai bus metai, kai esu bedarbė. Iš darbo išėjau pati, nes norėjosi pokyčio. Atrodė, kad atsitrauksiu nuo veiklos, apmąstysiu, ką iš tikrųjų noriu veikti, ir tada susirasiu darbą, kuris man patinka. Todėl darbo pradėjau ieškoti ne iš karto. Esu baigusi menotyrą – tai nėra itin paklausi specialybė ir ne taip paprasta atrasti sau nišą. Kai pradėjau ieškoti darbo ir sulaukiau daug „ne“ arba nesulaukiau jokio atsakymo iš potencialių darbdavių, palaipsniui pradėjo svyruoti mano pasitikėjimas, pasidarė baisu, kad galiu ne tik nerasti norimo darbo, bet ir jau jokio darbo nesusirasti. Jaučiu, jog tiesiog man pradėjo atrodyti nerealu, kad iš tikrųjų vėl dirbsiu. Kaip man atgauti tikėjimą ir pasitikėjimą?

Violeta


Žinote, Violeta, aš Jus sveikinu. Sveikinu, kad pasiryžot pokyčiams ir skyrėt sau laiko apmąstyti, ką iš tikrųjų norite veikti. Tai jau daug. Dauguma žmonių niekada per visą savo gyvenimą neišdrįsta sustoti, apsidairyti ir apsispręsti. Jei dabar pagalvojote „geriau būčiau to nedarius“ – neskubėkite.

Noriu Jūsų paklausti, ar pavyko įsivardinti, ką iš tikrųjų norite veikti? Kaip tai apsibrėžėte? Jei netyčiom taip atsitiko, kad vis tik neapsibrėžėte, dabar pats laikas. Pirmiausia, pats laikas pasiimti savaitę atostogų nuo savęs graužimo ir baimės, kad nerasite darbo. Taip, kaip dirbantys žmonės išeina atostogų, taip ir Jums dabar praverstų pailsėti nuo baimės nesusirasti darbo. Po savaitės galėsite vėl grįžti prie jos, jei norėsite. O kol kas pasiimkite popieriaus lapą ir įsivardinkite raštu, ką iš tikrųjų norite daryti (vienas sąrašas). Tada pasiimkite kitą popieriaus lapą ir įsivardinkite, ką sugebate daryti (kitas sąrašas). O tada – pirmyn į darbo rinką su mintimi „Kur manęs gali reikėti?“

Rašote, kad sulaukėte daugybės „ne“ arba jokio atsakymo iš potencialių darbdavių. Trumpam pamirškime apie tai. Įsivaizduokite, kad norite parduoti fotoaparatą. Įdėjote keletą skelbimų į kai kurias nemokamas skelbimų svetaines. Po savaitės – jokios reakcijos. Niekas nepaskambino. O pažįstami, kuriems pasiūlėte savo fotokamerą, atsakė, kad turi savo. Ką darysite? Ar nuspręsit, kad kameros nereikia, nes nereikia jūsų? Žmonės nenori pirkti kameros todėl, kad Jūs ją parduodat? Ar vis tik pagalvosite, kad galbūt tie, kuriems jūsų kameros reikia, dar nematė skelbimo, o tie, kurie matė, nusprendė pasirinkti kitą modelį? Taip ir darbo rinkoje: atsakymas „ne“ tikrai nereiškia, kad netinkate Jūs. Juk ne save parduodate, o savo savybes, sugebėjimus ir vertę, kurią darbdaviui sukursite ateityje. Greičiau tai reiškia, kad kažkas nepamatė visų Jūsų privalumų, negavo pakankamai informacijos apie tai, ką Jūs galite duoti norimai darbovietei. Net jei jiems tiko kažkieno kito savybės ir patirtis, gal taip yra todėl, kad jos pateiktos darbdaviui priimtinesniu būdu, tinkamesne forma. O ką tai reiškia? Tai reiškia galimybę.

Taigi, Violeta, gal verta peržiūrėti savo pasiūlymą darbo rinkai: ar jis atrodo patraukliai? Ar jis prieinamas tiems, su kuriais labiausiai norisi turėti reikalų ir kuriems norisi padėti sukurti papildomą vertę? Jei nesiseka parduoti fotoaparato, o parduoti jį labai norisi, ką mes darome? Mes užtikriname, kad visi, kam net hipotetiškai gali reikėti šio aparato už šią kainą, apie jį sužinotų. Tad dar tikrai yra ką veikti pristatant save darbo rinkoje.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas