Atsakymai / Naujas darbas! O kas dabar?

SJ Solutions™

LT EN RU

Naujas darbas! O kas dabar?

O iš tiesų – kas dabar? Na, gavai darbą. Na pirmos emocijos aprimo. O ką ir kaip daryti tame pirmame darbe?

Greitai pradedu dirbti naujame darbe. Tai tik antroji mano darbovietė. Labai neramu, kaip priims kolegos, kaip susiklostys santykiai, ar būsiu pakankamai gerai vertinamas.

Patarkit, kaip paspartinti suartėjimą su kolektyvu, kaip įsilieti į jį?

Gabrielius


Šis klausimas primena klausimą, kurį nagrinėjau viename iš ankstesnių žurnalo „Aš ir psichologija“ numerių („Kaip susirasti draugų darbe?“). Tačiau akivaizdu, kad klausimas svarbus ir daug kam aktualus.

Visi mes buvome panašioje situacijoje, kai keitėme darbą arba kai keitėsi pareigos. Ir kaskart jautėmės kaip prieš pirmą pasimatymą. Tik darbe taip dažniausiai jaučiamės keletą savaičių. Baimė ir nerimas sumišę su džiaugsmu, pasimetimas, nežinojimas, ko griebtis. Na, o ir dažniausiai rūpi, ne kaip man pasiseks atlikti darbus, ar pasieksiu tikslus, o kaip mane priims.

Tiesa, žinau, kad pasitaiko žmonių, kurių šis klausimas prieš pradedant dirbti naujoje darbovietėje labai nekankina. O kai jis iškyla, jų reakcija būna tokia: „Kaip bus, taip bus. Jei darbą atliksiu gerai, jei tikslus pasieksiu, viskas bus gerai.“ Paprastai tai būna tokie žmonės, kurie dirbdami pasiekia savo, o ne svetimus tikslus.

Todėl ir Jus raginu priminti sau, dėl ko tą darbą pasirinkote, kodėl ruošiatės dirbti būtent šį darbą, ką ketinate sukurti ir ką Jums tai duos?

Ruošdamiesi pirmam pasimatymui paprastai apmąstom, kokį save norim parodyti, kad pamatytų, kas esame, ir kad patiktume kitam žmogui. Kitaip tariant, norime atskleisti tai, ką turime geriausio. Panašiai verta pasiruošti ir pradedant dirbti naujoje darbovietėje. Nereikėtų tikėtis, kad kiti įvertins mus dėl to, kiek šalių aplankėme, kiek neegzistuojančių priešų nugalėjome. Mūsų vertės nepadidins ir skundai dėl neteisingo ar nesąžiningo atlyginimo už anksčiau dirbtą darbą, dėl neprofesionalaus ankstesnių vadovų elgesio ar postringavimai apie žiaurią konkurenciją ir sunkias gyvenimo sąlygas mūsų šalyje. Turbūt geriausiai mums padeda atsiskleisti geranoriškumas, dėmesingumas, atvirumas ir pasitikėjimas. Taip pat ir kompetencija, pasitikėjimas savimi ir kiti panašūs dalykai, ar ne?

Jau anksčiau esu minėjęs, kad mes linkę save vertinti pagal savo ketinimus, o kiti – pagal mūsų veiksmus. Galbūt geriausiai pasirodom, kai norai ir ketinimai sutampa su veiksmais? Galbūt geriausia mūsų savybė, kad darom tai, ką sakom, reikalaujam iš savęs ne mažiau nei iš kitų ir gyvenam tuo, kuo tikime. Tada nereikia kitiems įrodinėti, kokie esame puikūs, kiti žmonės savaime mus suvokia kaip vientisą asmenybę – veržlią ir atvirą pokyčiams.

Ir dar – lengviausiai ir greičiausiai suartėjame su kitais žmonėmis, kai ne mąstome, kokie esame (ar atrodome) būdami su kitais, o domimės kitais žmonėmis, kai jie būna su mumis.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas