Atsakymai / Kurti ar nekurti nuosavą verslą?

SJ Solutions™

LT EN RU

Kurti ar nekurti nuosavą verslą?

Sunku būna apsispręsti. Jau, atrodo, samdomam darbe pasiekei viską ir kitas žingsnis turėtų būti darbas sau. O gal ir ne? Vis tik ką pasirinkti.

Dirbu pusiau kūrybinį, pusiau vadovaujamąjį darbą toje pačioje įstaigoje jau daug metų. Visą laiką buvau ir esu samdoma darbuotoja. Gana dažnai tenka išgirsti klausimą „O kodėl nekuri savo įmonės?“ Tokių galimybių tikrai esu turėjusi ir turiu, tačiau aš to nepasirenku, man geriau taip, kaip yra. Ppažįstami dažnai stebisi, kodėl aš to nesiimu, nes būtų natūrali įvykių eiga. Sau pačiai, atrodo, jau esu atsakiusi į šį klausimą – susidėliojusi buvimo samdoma darbuotoja ir turėjimo savą verslą pliusus ir minusus. Tačiau kartais susimąstau, gal aš ką nors praleidžiu? Kažin, ar būtent Lietuvoje susiklostė tradicija, kad jei savo srity įgyji daug patirties, būtinai turi pradėti savo verslą, ar tai įprasta visur pasaulyje? Iš tiesų, būna, tarsi turiu jaustis kalta, kad dirbu samdomą darbą tiek metų.

Įdomi būtų karjeros specialisto nuomonė, kokie visgi yra šių dviejų skirtingų darbo modelių pliusai ir minusai ir ar pradėti savo verslą – natūrali įvykių eiga?

Rasa


Sunku pasakyti, ar tikrai Lietuvoje savo verslo kūrimo tradicija įgijusiems daug patirties egzistuoja. Drįsčiau teigti, kad taip pasitaiko. Kartais. Verslumas Lietuvoje tik skinasi kelią į piliečių sąmonę. Jokiais būdais nenoriu pasakyt, kad visi turi mesti samdomą darbą ir kurti verslus. Ne, esu už sąmoningą apsisprendimą. Kai žmogus pasvarsto, sudeda visus pliusus ir minusus, ir sprendimą padaro pats, o ne kitų spaudžiamas. Tad Jūsų atveju panašu, kad viskas taip ir yra. Jūs pasvarstėt ir nusprendėt, o tai yra didžiausia vertybė.

Paprastai, žmonės, turintys daug patirties vienoje ar kitoje srityje, keičia samdomą darbą į verslo partnerystę ar nuosavą verslą dėl labai skirtingų priežasčių. Pavyzdžiui, geras, efektyvus darbuotojas išeina ir kuria savo verslą, nes tiesiog jaučiasi neįvertintas esamoje darbovietėje, kai žino, kad sukuria didelę pridėtinę vertę darbdaviui, o atlygis už tai yra neadekvačiai mažas, kai darbdavys „nesidalina“ su jam pajamas generuojančiais darbuotojais. Dar ne visi verslo žmonės žino, kad pagrindinis matematinis veiksmas versle yra dalyba. Taip ir išeina, kad daugiausia konkurentų darbdaviai susikuria patys.

Teko sutikti nemažai smulkiojo verslo atstovų, kurie verslą nusprendė sukurti būtent todėl, kad nusivylė vadovo vadybiniais sugebėjimais ir buvo įsitikinę, jog taps geresniais vadovais sau ir kitiems. Tačiau vadovavimas irgi yra įgūdis, kurį reikia įgyti, ir ne visiems tai pavyksta.

Žinoma, dalis verslo žmonių pradėdami savą verslą tiesiog nusprendė pasirinkti laisvę: darbą sau, didesnes pajamas (kartu ir didesnę atsakomybę, riziką bei nesaugumo jausmą), nesuvaržytą darbotvarkę (tačiau tai, aišku, nereiškia mažiau darbo valandų).

Viename verslumo skatinimo seminare auditorijai uždaviau paradoksalų klausimą: kodėl neverta kurti nuosavo verslo?

Be didelio vargo auditorija suminėjo: didelė atsakomybė, rizika bankrutuoti, nesaugu, dideli mokesčiai, neaiškios perspektyvos, valstybės kontrolė, personalo valdymo problemos, investicinio kapitalo poreikis. Gal būtų įvardinta ir daugiau, bet baigėsi laisva vieta lentoje. Auditorija įvardino tai, ką galima pavadinti paprastai – nesėkmės baimė.

Logiška, kad kitas mano klausimas buvo: kodėl verta kurti verslą?

Priminsiu, seminaras buvo skirtas verslumui skatinti ir auditorijoje susirinko žmonės, kurie mąsto apie nuosavo verslo sukūrimą, svajoja apie tai. Į pirmą klausimą dalyviai atsakinėjo perrėkdami vienas kitą ir šventai įsitikinę savo teisumu, o antras klausimas privertė prabilti tik kelis, vos kelis dalyvius. Jie pasakė, aš užrašiau: verslą verta kurti, nes gali save realizuoti, neribotos pajamos, galimybė sukurti ką nors vertingo, (darbo vietų), galimybė padėti žmonėms. Išvadas pasidarykite pati, kas čia didesni: pavojai ar galimybės.

Aš nuoširdžiai manau, kad tiek samdomame darbe, tiek turint nuosavą verslą yra ir rizikos, ir fantastiškų galimybių. Jei dirbi tai, ką mėgsti, realizuosi save abiem atvejais. Jei viską darai per prievartą, nematydamas prasmės, ir viena, ir kita veikla, greičiausiai, nesuteiks didelio pasitenkinimo ar išsvajotos finansinės laisvės.

O pradėti savo verslą yra natūrali įvykių eiga žmogui, labai norinčiam pasinaudoti visais privalumais, kuriuos teikia verslas. Visiems kitiems tai yra rizikinga veikla su neaiškia baigtimi. Tad jiems ji ir nėra natūrali.

Jūsų atveju sveikinu dėl priimto sprendimo. Panašu, kad tai pamatuotas, vadinasi, laisvas ir atsakingas pasirinkimas. O tai, ko gero, svarbiausia.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas