Atsakymai / Ko nori kolegos?

SJ Solutions™

LT EN RU

Ko nori kolegos?

Mes skirtingi. Su skirtingais poreikiais. Kiekviename kolektyve yra žmonės, kuriuos kiek sunkiau išjudinti, įtraukti, paskatinti prisidėti prie kolektyvo. Ir iš tiesų – ar to reikia jiems? Ar to reikia kolektyvui?

Mano problema visai ne mano problema. Iš tiesų, tai gal net ir ne problema. Bet va ir vėl ketinam organizuoti įmonės šventinį vakarėlį. Dirbu administratore, o tai reiškia, kad esu pagrindinė organizatorė. Jau dabar matau susirūpinusius kolegų žvilgsnius. Kolektyvas mūsų geras. Smagu ne tik dirbti kartu, bet ir kartu nedirbti. Bet ir vėl bus vienas, kitas (tiksliau – trys) kolega, kuris gadins visiems nuotaiką savo uždaru ir kaprizingu elgesiu.

Kai visiems linksma, jie (vienas tyliai liūdi kampe, kitas nuolat replikuoja, o trečia niekada neateina) tarsi tyčia savo elgesiu gadina visiems nuotaiką. Vis bandau juos įtraukti į bendrą veiklą, o jie vis išsisuka. Ką man daryti? Ar ką nors verta apskritai daryti? Gal jiems taip gerai, tad verta tiesiog juos ir palikti džiaugtis savimi. Bet jie gi turi suprasti, kad nepadeda kitiems jaustis gerai!

Anna


Dėkui, Anna, už laišką. Beveik kiekviename kolektyve būna tokių kolegų – beslankiojančių pakampėm ir besikabinėjančių. Be abejo, būna ir tokių, kurie visada pažada ateiti, nors net neketina to daryti. Ir kodėl jie taip gadina mums kraują? Būtų kaip visi, džiaugtųsi. O jie – ne. Net pikta.

Gal ir pikta. Tačiau kodėl Jus tai taip kabina? Juk atrodytų, gali ramiai duoti žmonėm gyventi taip, kaip jie nori, ir nekreipti į juos dėmesio. Arba duoti jiems tai, ko jie nori. Bet ne – tas jų elgesys kažkaip net asmeniškai žeidžia.

Gavęs laišką pajutau norą atsakyt Jums asmeniškai, o ne žurnale, tačiau pamaniau, kad taip vis tik būna ir kitose įmonėse, ne tik jūsiškėje. Pirmiausia leisiu sau Jūsų paklausinėti: „Kai organizuojate kolektyvo šventę, ar organizuojate ją kolektyvui?“, „Kas Jums svarbiau: ar kad būtų smagu, ar kad būtų taip, kaip norite Jūs?“ Tikiu, jog norite, kad būtų smagu. Todėl ir erzina visi tie, kurie to nepalaiko, juk dėl jų stengiatės. Ar ne? Ar ne dėl jų? Kokia būtų ideali šventė Jūsų darbe? Ko tam reikėtų? Kas ką turėtų daryti?

O ko iš tiesų reikia jiems? Ko jie nori? Kaip jiems patiktų švęsti? Vienas protingas žmogus man jaunystėje yra sakęs, kad sunku gauti atsakymą, kai neužduodi klausimo.

Dabar vis dažniau vadybos teorijoje kalbama apie tai, kaip svarbu ir naudinga paklausti nuomonės to, kuris jos niekada nereiškia arba reiškia ją destruktyviais būdais. Tačiau paklausus galbūt pavyks ne tik sužinoti ką nors svarbaus apie žmogų, bet ir gauti naudingų idėjų. Tyleniai ir destruktoriai dažnai todėl ir yra tyleniai ir destruktoriai (pasyvūs ar aktyvūs, ne taip svarbu), kad siekia savo elgesiu pritraukti aplinkinių dėmesį. Jokiais būdais nenoriu pasakyti, kad reikia pataikauti šiam jų manipuliaciniam norui, tačiau kiekvienas turi teisę būti išgirstas. Ypač tas, kuris kalba patyliukais arba ne taip garsiai ir ne taip kaip visi.

Tad gal paklausti jų? Įtraukti paskatinant padaryti ką nors bendram labui. Net tegul ir ką nors mažo ir ne tiek reikšmingo, kiek džiugaus. Gal jie ir priešinsis, tylės, bet jei sutiks ir sulauks dėkingumo, jiems tai gali būti tikra šventė! Galų gale, o kas jau tokio blogo gali atsitikti, jei jie vis tiek išsisuks? Nieko. Tik tas pats, kas ir kiekvienais metais. Tad linkiu Jums didžiausios sėkmės ir nenuleisti rankų, toliau rūpintis savo kolektyvu ir padėti jiems jaustis gerai. Visiems.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas