Atsakymai / Klausimas pokalbio dėl darbo metu: “Papasakokite apie save”.

SJ Solutions™

LT EN RU

Klausimas pokalbio dėl darbo metu: “Papasakokite apie save”.

Dažniausias ir labiausiai trikdantis klausimas pokalbio dėl darbo metu yra būtent šis. Kaip jam pasiruošti? Ką nori išgirsti galimas darbdavys?

Sveiki, pastaruoju metu keičiu darbą. Tenka dažnai vaikščiot į pokalbius dėl darbo. Kaskart šiek tiek pasimetu, kai pokalbio metu manęs paprašo papasakoti apie save. O prašo kiekviename pokalbyje. Tiesą sakant, nežinau, ko iš manęs tikimasi. Gyvenimo aprašyme viskas kaip ir parašyta. Visada kruopščiai ruošiuosi interviu, todėl nenoriu atrodyti pasimetusi ar išsigandusi. Kaip teisingai atsakyti į šitą klausimą?

Irena


Panašu, kad klausimų apie tai, kaip teisingai elgtis pokalbio dėl darbo metu, neišvengsime. Iš tiesų, daugiausia klausimų, susijusių su įdarbinimu, būna būtent apie pokalbį. Taip jau yra, kad priėmimą arba nepriėmimą į darbą dažnai lemia mūsų atitinkamas elgesys susitikimo metu. Tad tema, galima sakyti, neišsemiama. Lauksiu ir daugiau panašaus turinio klausimų.

O dabar grįžkime prie Jūsų, Irena. Jau pats faktas, jog klausimas (prašymas) „papasakokite apie save“ nuskamba kiekviename pokalbyje, reiškia, kad jis kažką slepia. Biografiniai kandidato į darbo vietą faktai, panašu, kad aiškūs, jei CV tinkamai surašytas. Tad jei atėjote į pokalbį, vadinasi tam tikri Jūsų biografiniai faktai, patirtys ar savybės, nurodytos CV, lėmė, kad buvote pakviesta.

Tad ko iš tiesų klausia darbdavys? Gali būti, kad šį klausimą jis užduoda todėl, kad kadaise jam jį kas nors uždavė ir jis nesukdamas sau galvos tiesiog kartoja tą patį nesusimąstydamas. Vis tik labiau tikėtina, kad darbdavys nori išgirsti Jus kalbančią: kaip sklandžiai dėstote mintis, kaip lengvai. O svarbiausia, ką akcentuojate, kaip konstruojate pasakojimą, kas Jums svarbiausia: ar chronologinė tvarka, detalės, o galbūt pasiekimai, laimėjimai, patirtis. Būtent remiantis Jūsų pasakojimo turiniu ir forma galima susidaryti pirminį, daugiau mažiau patikimą įspūdį, ar esate žmogus, besiorientuojantis į detales, procesą, ar į pasiekimus, tikslą. Jums pasakojant apie save, darbdavys gali žiūrėti, ar pasitikite savimi, ar jaučiatės pati kurianti savo karjerą, gyvenimą, atitinkamai ir darbo rezultatus, ar visus nuopelnus priskiriate aplinkybėms ir kitiems žmonėms. Iš šio pasakojimo galima suprasti, ar esate pasiruošusi papasakoti ir pateikti informaciją apie save taip, kad ji būtų aktuali konkrečiai šiam darbdaviui, ar nekartojate išmokto teksto. Tai parodo, kokia Jūsų motyvacija gauti būtent šį darbą ar darbą apskritai.

Pirmasis kandidato pasakojimas apie save suteikia darbdaviui peno papildomiems, patikslinantiems klausimams, kurie turėtų padėti suvokti, ar tinka pretendentas šioms pareigoms, šiai įmonei, jos tikslams realizuoti.

Štai koks svarbus gali būti šis paprastas prašymas papasakoti apie save. Tačiau nerimauti irgi nevertėtų. Klausime minėjote, kad kruopščiai ruošiatės pokalbiams dėl darbo. Jei taip, Jums nebus sunku paruošti atsakymą į šį klausimą. Pirmiausia išanalizuokite, koks esate žmogus: ar Jums svarbiau rezultatas, ar procesas, ar jaučiatės kurianti savo gyvenimą, ar jaučiatės esanti labiau aplinkybių auka. Tada pasigilinkite į įmonės, su kurios atstovu ketinate susitikti, specifiką, poreikius, tikslus, vertybes, darbo, į kurį pretenduojate, pobūdį, reikalavimus. Taip nesunkiai suprasite, kas Jūsų galimam darbdaviui yra svarbiausia. O tada prisistatydama ir akcentuokite tas savo patirtis ir savybes, kurios aktualiausios jam. Tik neišgalvokit to, ko nėra. Būkite nuoširdi. Tiesiog nepabijokite pabrėžti to, kas svarbiausia, tai laikas, kai tikrai galite girtis! Visiškai nebūtina papasakoti viso gyvenimo, kur kas svarbiau akcentai, pasiekimai, atsakomybė, stipriosios savybės.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas