Atsakymai / Kaip užimti savo vadovo vietą?

SJ Solutions™

LT EN RU

Kaip užimti savo vadovo vietą?

Ar verta lipti per galvas siekiant karjeros? O jei tai būtų naudinga įmonei? Visai nesinori būti pravardžiuojamu karjeristu. Bet jei nesiekti karjeros esamam darbe, gali būti, kad alternatyva yra daryti tai kitame darbe. Kam nuo to geriau?

Mano tiesioginė vadovė prastai atlieka savo pareigas. Aiškiai nesusitvarko. Net nesuprantu, kaip tapo vadove. Tikrai manau, kad galiu dirbti geriau nei ji ir padaryt gerokai daugiau nei ji. Ištiesų dažnai tą tenka ir daryt, kai ji pasimeta ir nežino, ko griebtis. Tiesa sakant, manau, kad galiu užimt jos vietą. Tačiau nežinau, kaip tai padaryti. Lipti per galvas esu nepratu, bet vadovės nekompetencija nuolatos nervina. Kaip man perlipt per save ir pakalbėt su įmonės vadove, kad ji suprastų situaciją ir… pagalvotų apie mane?

Emilija

Karjerizmas yra neleistinas! Karjeristai – pasaulinis blogis!

Taip, dar visai neseniai karjeros siekimas buvo prilyginamas mirtinai nuodėmei. Visuotinė lygiava buvo valstybinė politika siekiamybė, radusi vietą ir visų įmanomų organizacijų viduje.

Tačiau tie laikai praėjo. Tiesa, reikia pripažinti, kad yra vietų, kur nauji laikai taip ir neatėjo.

Be abejo karjeros darymas vardan karjeros, vardan poreikio būti pastebėtu ir įvertintu, gal ir nėra perspektyvus ilguoju laikotarpiu. Tačiau tyliai sėdėti ir laukti, kol aplinkiniai (ypač vadovai) bus ištikti nušvitimo ir pamatys, kokie fantastiški darbuotojai tyliai sėdi kamputyje, taip pat ne geriausias sprendimas.

Perskaičius Jūsų klausimą, Emilija, tikiu, kad Jums rūpi organizacijos gerovė ir Jus natūraliai piktina vadovo nekompetencija. O tuo pačiu Jūs pakankamai gerai vertinat savo gebėjimus ir esat pasirįžus imtis veiksmų, kad nauda būtų visiems – ir organizacijai, ir Jums. O gal net ir tiesioginiam vadovui, kuriam, pakeitus darbo vietą atsivertų naujos galimybės.

Jei viskas yra būtent taip, tuomet reikia veiksmų plano. Siūlau jį pasidaryt. Planas visais atvejais yra gerai.

Žinoma, norint aptarti svarbius reikalus su vadove, vienintelis būdas tą padaryti yra eiti ir aptarti. Tiesiog taip. Nors, vis tik, prieš einant pas įmonės vadovę aptarinėti jos neteisingo sprendimo, kurį ji padarė priimdama į darbą Jūsų tiesioginę, padalinio vadovę, nebūtų teisinga. Taip pat ne protingiausia būtų tiesioginei vadovei už akių, prikišamai visiems aiškinti apie jos kompetencijos stoką. Matyt pradžioj geriausia pradėti nuo savęs. Konkrečiais, pamatuojamais veiksmais demonstruokite savo kompetenciją ir gebėjimus susitvarkyti su sudėtingais ir labai sudėtingais uždaviniais. Kitaip sakant – pirmas žingsnis būtų gerai dirbti pačiai. Ir padėkite kolegoms ir vadovams pastebėti Jūsų papildomas pastangas ir nuolat gerėjančius rezultatus. Kaip padėti pastebėti? Aptarkit savo darbą su kolegom. Paklauskit jų nuomonės apie Jūsų darbo turinį ir pokyčius, kuriuos jis sukuria.

Demonstruokite pozityvų ir aktyvų elgesį: pasisakinėkite profesiniais klausimais, pasidomėkite papildoma informacija, kaip galima gerinti įmonės veiklą, ir pasidalinkite ja savo įmonėje.

Žodžiu, Emilija, būkite pastebima kaip profesionalė, lojali ir atsakinga darbuotoja. Tiesa, ko gero gali atsitikti taip, kad Jūs padarysite paslaugą savo tiesioginei vadovei. Įmonės vadovė manys, kad Jūsų tiesioginė vadovė puikiai tvarkosi, jei jos skyriuje dirba tokie fantastiški darbuotojai kaip Jūs. Na, o čia jau ir laikas pokalbiui.

Inicijuokite pokalbį pirmiausia su savo tiesiogine vadove ir aptarkite su ja Jūsų karjeros perspektyvas. Kaip ji vertina Jūsų darbą, kaip mato Jūsų ateitį šioje organizacijoje, kokios Jums „šviečiasi“ perspektyvos. Ir, (svarbu!), kad paklaustumėte, ar tiesioginė vadovė neprieštarautų, jei apie savo ateitį pasikalbėtumėte su įmonės vadove. Tikėtina, kad atsakymai gali būti dvejopi – „taip, eik ir kalbėk“ (bingo!), arba „ne, aš pati pakalbėsiu prie progos“. Pirmu atveju viskas aišku – einat ir kalbat. Antruoju atveju – sutarkite dėl termino, kadaJums tikėtis kokio nors atsakymo?. Jei nepavyksta sutart dėl termino, panašu, kad niekas neketina rūpintis Jūsų karjera ir geranoriškumo tikėtis iš tiesioginės vadovės neverta. Jei pavyksta – visada verta išgirsti, ką pasakys vadovas. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju tuomet Jūsų rankos laisvos pačiai inicijuoti pokalbį. Taigi, atsakymas, Emilija, į Jūsų klausimą, yra paprastas: jei veiksmais įrodėte, kad esate gera darbuotoja, kalbėkite atvirai. Pradžiai leiskit vadovei kalbėti apie Jus. Tegul ji Jus įvertina, nupasakoja galimas perspektyvas. Taip prieisite prie to, kas rūpi Jums. O tada jau Jūs kalbėkite apie save – savo troškimus, svajones, ateitį.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas