Atsakymai / Kaip tapti autoritetu kolegoms?

SJ Solutions™

LT EN RU

Kaip tapti autoritetu kolegoms?

Jei esi naujai paskirtas vadovas, šitas klausimas bus vienas aktualiausių. Darbuotojai, kuriems vadovausi, juk žiūri į tave pro padidinimo stiklą, ir atrodo tik ir laukia, kad tu paslystum. Ir kol užsitarnauji jų pripažinimą, pasitikėjimą, praeina daug ir nelengvo laiko. Kaip pagreitint autoriteto didinima?

Kaip tapti autoritetu kolegoms?

Antanas

Tai naujų, ką tik tapusių vadovais klausimas. Ir tai geras, teisingas klausimas, nes autoritetas neištinka mus, kaip netikėtas juoko priepolis ar žaksulys. Autoritetais tampame. Savo, o ne kitų pastangomis. Autoritetą susikuriame, sako išmintis. Kaip galima ką nors susikurti? Kuriame aktyviai veikdami.

Tampame autoritetu kažkam tik tada, kai tas kažkas mus autoritetu laiko, pripažįsta tokiu. Kitaip sakant mes turim savo veiksmais kurti kitų pripažinimą, kad mes esame autoritetas.

Seminarų metu mano klientai dažnai sprendžia šį klausimą teoriškai. Žinoma tam, kad galėtų atrassti išvadas pritaikyti praktiškai. Leisiu sau pateikti tokių sprendimų suvestinę. Turint galvoje, kad daug sprendžiančiųjų kaip tik ir būna neseniai paskirti nauji vadovai ar neseniai pakeitę darbą, jų sprendimai gali būti gana universalūs ir tikti daugeliui.

 1. „Būk profas. Parodyk ką gali. Daugiau pats daryk, o ne reikalauk pripažinimo“.
 2. Akyvaizdu, kad patirties vedami patarėjai čia remiasi paprasta prielaida, kad tai, ką darai veikia kur kas labiau, nei tai, ką sakai. Jei kolegos matys, kad ne tik vaizduoji profesionalą, bet ir esi, sugebi gerai, teisingai, produktyviai atlikti savo darbą, autoritetas įgaus mielių ir ims augti.
 3. „Susikurk sąjungininkų ratą“.
 4. Mums visiems reikia palaikymo. O labiausiai jo reikia tuomet, kai esam neįprastoje situacijoje,. kai jaučiamės nesaugiai. Todėl ir dairomės pripažinimo ir pritarimo aplinkinių akyse. Na, o sąjungininkai savaime neatsiranda, nebent iš tiesų kiti mums rūpi ir tai jaučia. Tada atrodo, kad jie sąjungininkais tampa netyčiom.
 5. „Padėk kitiems“.
 6. Čia turbūt antro punkto tęsinys. Sutikit, Antanai, jei kas nuoširdžiai mums padeda, be jokių „užpakalinių minčių“, jis tampa mums svarbus. Mums norisi jį palaikyti ir jam pritarti. Taip yra ir kitiesm žmonėms – jei padedam jiems, visai tikėtina sulaukti ir atsakomojo veiksmo.
 7. „Kurk kažką svarbaus ir dalinkis savo rezultatais bei pasiekimais“.
 8. Jei tai, ką darom, yra bent šiek tiek svarbiau už mus pačius, kiti mato mus didesniais, nei mes atrodom sau patiems. Kitaip sakant, jei kasdieną darbe nuoširdžiai prisidedam prie kažko, kas yra svarbu ir reikšminga ne tik mums vieniems, kiti nori turėti reikalų su mumis, dar ir todėl, kad nori prisidėti prie to paties. Kažko didesnio, nei jie.
 9. „Elkis taip, kaip sakai, kad ketini elgtis“.
 10. Kiek iš duodamų pažadų ištęsim? Turbūt kaip kada, ar ne? Tačiau, jei norim daryti įtaką, kurti pokytį, būti pripažįstami ir autoritetingi, nėra teisingesnio kelio nei kurti savo reputaciją. Taip mes kuriam tai, kas akivaizdžiai paverčia mus patikimais ir vertais savo autoriteto.
 11. „Pasitikėk kitais taip, kad jie matytų, jog jais pasitiki“.
 12. Čia leiskit tiesiog apibendinti pafilosofuojant. Autoritetas atsiranda, kai yra kitų pasitikėjimas mumis. Pasitikima mumis, kai susikuriam reputaciją. Na, o reputacija yra paprasčiausias įgyvendintų pažadų teigiamas balansas (buhalteriai puikiai žino, kad neigiamas balansas ir yra tai, kas yra blogis. Paprasta jiems!).

Ir niekur čia nesidėsi. Autoritetas mums reikalingas, kad galėtumėm ne tik gerai jaustis savo darbo vietoje, bet ir tam, kad darbą galėtumėm atlikti gerai.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas