Atsakymai / Kaip susirasti darbe draugų?

SJ Solutions™

LT EN RU

Kaip susirasti darbe draugų?

Būna ateinam į naują kolektyvą, o ten viskas kažkaip ne taip. Santykiai sunkūs, nemalonūs. Žmonės nebendradarbiauja. Taip ir nustoki norėti eiti į darbą. Kaip pritapti naujame kolektyve?

Į darbą vaikštau kaip į neišvengiamą prievolę. Jokio džiaugsmo nejaučiu. Nors pats darbas gana įdomus, tokio norėjau, bet žmonių santykiai nekokie. Visi bendrauja grupelėmis, „naujokų“ nepriima, juos ignoruoja. Kartais net atrodo, kad tiesiog už nugaros vieni kitus apkalba, užuot bendravę tiesiogiai.

Nuoširdžiai manau, kad atmosferą darbe kuria santykiai su bendradarbiais. Jei tie santykiai geri, tai ir darbas mielesnis. Tai kaip man susirasti draugų darbe?

Alina


Suprantu Jus, Alina, darbas užima didžiąją dalį mūsų būdravimo laiko. Tam tikra prasme dirbam net tada, kai nesam darbo vietoje. Tiesa, Jūsų klausimo formuluotė mane kiek sutrikdė. Nežinau, ar iš tiesų darbas yra ta vieta, kur draugystė turėtų žydėti ir vešėti. Gal. Nors aš manau, kad kur kas geresnė terpė tam yra už darbovietės durų. Darbe, teoriškai, žmonės turėtų dirbti, siekti tikslų, aišku, kartais ir asmeninių. O tai reiškia, kad tenka ir konkuruoti tarpusavyje. Tad draugiškiems, artimiems santykiams gali kilti pavojų.

Tačiau reikia pripažinti, kad Jūs kartu ir teisi: gerai besijaučiantys žmonės geriau ir dirba. Na, o geriau jie jaučiasi tada, kai patenkina savo socialinius poreikius būti pripažintiems, įvertintiems, suprastiems, jaustis dalimi kažko didesnio ir svarbesnio.

Santykius neišvengiamai kuriam mes patys. Galima, žinoma, laukti, kol kiti atsisakys savo įprastų žaidimo taisyklių ir priims naują žaidėją – mus – į savo ratą. Bet taip gali neatsitikti niekada, nes jiems gal smagu ir be mūsų. Tad tarsi savaime iškyla atsakymas: galbūt verta padėti jiems suprasti, įvertinti, kad su mumis jiems gali būti smagiau? Kitas klausimas: kaip tai padaryti?

Anksčiau jau esu rašęs, tačiau nebijau pasikartoti, nes tai išties svarbu, deja, dažnai užmirštama: jei norite būti įdomūs kitiems, domėkitės jais. Nuoširdžiai domėkitės. Juk kiekvienas žmogus yra savaip įdomus, turi unikalią, nepakartojamą patirtį, gyvenimo istoriją ir savo tiesas. Ir jei tik mums bus nors kiek smalsu, koks tas žmogus iš tiesų yra, jis mums atsivers.

Vis prisimenu Einšteino žodžius, citata skamba maždaug taip: „Nesu apdovanotas ypatingais talentais, tiesiog esu nepaprastai smalsus.“ (Atleiskit už citatos netikslumą.) Tik dėl to nepaprasto smalsumo pasaulio dėsniai atsivėrė šiam genijui.

Tai jokiais būdais nereiškia, kad turime lįsti žmogui į dūšią. Tai, į ką noriu atkreipt Jūsų dėmesį, Alina, yra geranoriškas, atviras, kryptingas domėjimasis ne savimi, o kitu. Būtent tai padeda sukurti konstruktyvius, produktyvius, pasitikėjimu ir bendradarbiavimu grįstus tarpusavio santykius. O tai lemia ir gerą savijautą, kai į darbą norisi eiti. To Jums ir linkiu.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas