Atsakymai / Kaip prisiversti tobulėti darbo metu?

SJ Solutions™

LT EN RU

Kaip prisiversti tobulėti darbo metu?

Norint atlikt savo darbą gerai, nuolat tenka tobulėti. Sunku tai daryt, kai niekas nepalaiko, neskatina ir nevertina už tobulėjimą. Tačiau dėl ko mes tobulėjam? Ar ne dėl savęs? Savęs ir savo organizacijos?

Atėjau dirbti į įmonę su sąlyga, kad turėsiu galimybę mokytis ir po metų būsiu perkelta į aukštesnes pareigas. Dabartines pareigas einu laikinai, kol iš motinystės atostogų grįš prieš mane dirbusi darbuotoja.

Tam, kad gebėčiau eiti aukštesnes pareigas, turiu skirti bent kelias valandas per savaitę mokymuisi: dirbti su specialiomis programomis, aiškintis su kolegomis, kodėl naudojama tokia, o ne kitokia taktika, ir panašiai.

Tačiau realiai viskas yra visai kitaip. Dabartinėms mano užduotims atlikti neužtenka 11–12 valandų per parą, o mokymuisi ir tobulėjimui paprasčiausiai nėra laiko. Vadovus informavau apie situaciją, priminiau mūsų susitarimą, tačiau jie jokių veiksmų nesiima.

Vienintelis klausimas, kuris sukasi galvoje: „Ar man spjaut į šią įmonę, ar kentėti toliau bandant įrodyti, kad esu gera darbuotoja?“

Teresė


O ko Jūs iš tiesų norėtumėte, Terese? Kas Jums svarbiau: darbas, kurį dirbate dabar, ar tas, kurį galite ir norite dirbti?

Būtent susidėliojus prioritetus dažnai išryškėja ir atsakymai į rūpimus klausimus. Jei Jūs matot perspektyvą ir galimybę sukurti didžiausią vertę šioje organizacijoje, bet eidama ne dabartines, o tas kitas pareigas, ką turėtumėte padaryti, kad šį savo norą išpildytumėte? Tarkime, kad norite save realizuoti eidama tas pareigas, dėl kurių ir atėjot į šią įmonę, tačiau kol kas negalite to darbo dirbti. Ką turėtumėte padaryti šiandien, kad atėjus tai dienai, kai jau galėsite dirbti savo norimą darbą, galėtumėte jį dirbti?

Minėjot, kad reikėtų mokytis, sužinoti daugiau, sukaupti didesnį patirties bagažą. Tačiau visam tam nebėra laiko, nes dabartinis darbas suėda jį visą ir dirbate kur kas daugiau nei numatyta darbo kodekse. Tad siūlau pasvarstyti ir užduoti sau toliau pateiktus klausimus. Labai rekomenduoju atsakyti sau ne mintyse, o raštu, nes kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, kad užrašyta mintis įgauna įmanomos įgyvendinti idėjos pavidalą.

Taigi, klausimai:

  • Ką jau išmokau?
  • Ką moku šiandien, ko nemokėjau anksčiau?
  • Kaip šios žinios susijusios su tom pareigom, kurias noriu eiti?
  • Jei šiandien pasiūlytų eiti tas aukštesnes pareigas, ar galėčiau dirbti naują darbą? Kiek reikėtų laiko, kad išmokčiau naują darbą atlikti gerai?
  • Kad ir kokios būtų dabartinės aplinkybės, ką jau šiandien galiu padaryti, kad prireiktų kuo mažiau laiko naujiems gebėjimams įgyti?

Galbūt atsakinėdama į šiuos klausimus suprasite, kad išmokote gerokai daugiau nei manėte. Gal net jau ir šiandien esate pasiruošusi eiti tas aukštesnes pareigas. O jei dar ir ne, tai trūksta galbūt visai nedaug. Kad ir kaip ten būtų, vis tiek gali tekti mokytis to, kas būtina, ne darbo metu (galbūt net kaip studentui – naktį). O gal vertėtų pergalvot, ką ir kaip kasdien dirbate dabar, ir paieškoti, kokia veikla suėda daugiausia laiko, nors nesukuria vertės. Tada vadovybė galų gale suprastų, kad toks žmogus kaip Jūs, kuris daug laiko skiria tobulėjimui, mokymuisi ir atkakliai siekia užsibrėžtų tikslų, yra labai reikalingas bet kuriai įmonei (taip pat ir konkurentų).

Be abejo, Jūs teisi sakydama, kad vadovai turėtų situaciją keisti. Tačiau dažniausiai vadovai daro kur kas mažiau nei turėtų daryt. Kita vertus, mums visiems, kuriems trūksta įvertinimo, atrodo, kad darom daugiau nei mums priklauso. Tačiau kol taip galvojam, įvertinimo – vėlgi dažniausiai! – ir negaunam.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas