Atsakymai / Kaip norėti rasti darbą ir kilti karjeros laiptais?

SJ Solutions™

LT EN RU

Kaip norėti rasti darbą ir kilti karjeros laiptais?

Žmonės užsisėdi vienoje vietoje, vienoje rutinoje. Kaip išjudint save ir paskatint domėtis karjera, darbo paieškomis, ar jo keitimu? Kaip norėti norėti?

Sveiki, radau Jūsų el. pašto adresą asirpsichologija.lt puslapyje ir pamačiau, kad yra galimybė Jums užduoti klausimą.

Esu dar jaunas, 22 metų. Aktyviai sportuoju jau 12-13 metų. Sportas man dabar yra tarsi darbas. Jo pagalba kartais užsidirbu pinigų – to pragyvenimui užtenka. Bet ne paslaptis, kad kiekvieno sportininko karjerai ateina galas. Ir aš jau esu to finišo tiesiojoje. Tenka galvoti apie darbą, apie pragyvenimo šaltinį. Bet turiu tokią bėda – manęs visiškai nedomina joks darbas. Norėčiau paklausti: gal yra kokių saviįtaigos ar kokių kitokių būdų, kaip save priversti domėtis darbu, karjera?


Vienas stipriausių įtaigos būtų šioje situacijoje yra badas arba baimė priklausyti nuo kitų malonės. Tad, jei kantriai ir atkakliai lauksite, neabejotinai sulauksite tos akimirkos, kada pats gyvenimas Jums įteigs tai ko Jums labiausiai tuo metu reikės.

Viena iš darbo funkcijų yra aprūpinti mus maisto ir kitų savo poreikių patenkinimo priemone – pinigais. Be abejo tai ne vienintelė darbo funkcija. Ir pakankamai dideliam kiekiui dirbančių žmonių net ne pagrindinė. Tačiau vis tik kai vykdomos apklausos besivystančiose šalyse (tokiose kaip Lietuva), dažnai į klausimą „Kodėl dirbate?“ atsakymas būna – „Kad būtų iš ko pragyventi“.

Na, galiu Jus šiek tiek paguosti. Ne Jūs vienas visiškai nesidomite darbu ir karjera. Įdomu, kad tarp šiuo metu dirbančių daug kam darbas ir karjera visiškai nerūpi. Jie tiesiog atlieka nuolatinį ritualinį veiksmą, kuris vyksta tarsi savaime, visas 22-24 darbo dienas per mėnesį. Todėl dažnai į klausimą „Kodėl dirbat?“ išgirstu tokius atsakymus, kaip: „Kitaip atleis“, „Kažką tai reikia veikt“, „Nes visi dirba“, „O tai kaip kitaip?“.

Jūs esat sportininkas, todėl turit daug pranašumų prieš tuos, kurie sportu profesionaliai niekada neužsiiminėjo. Jūs turit tvirtą valią, stiprų charakterį, užsispyrimo ir orientacijos į tikslą, rezultato siekimą. Be šių savybių sportuoti profesionaliai būtų nepaprastai sunku. O tai yra tos savybės, kurias puikiausiai galima pritaikyt realizuojant save bet kurioje kitoje srityje. Pavyzdžiui, tvarkant savo gyvenimą, siekiant nepriklausyt nuo kitų malonės, siekiant realizuoti savo potencialą, užtikrinant orią būtį ir kuriant vertę sau ir kitiems. Tai padaryt ir gali padėti darbas.

Dažniausiai sunku būna tiesiog pajudėti – padaryti pirmą žingsnį kokia nors kryptim. Tiesa, kai kryptis aiški, pirmą žingsnį padaryt yra paprasčiau. Na, o kryptis, ko gero, tėra svajonė, įrėminta laike ir erdvėje. Tad siūlau ir pradėti nuo svajonių. Pavyzdžiui, kur ir kaip norėtumėte būti po penkių metų? Kaip tai atrodytų? Ką gero tuo metu veiktumėte? Kas Jus suptų? Kokios būtų Jūsų gyvenimo sąlygos?

O kai turėsit prieš akis (pageidautina ant popieriaus) ateities vaizdelį. Teks padirbėti su veiksmų planu. Atsakykite sau (vėl gi ant popieriaus) kuo detaliau – ką turiu padaryti, kad būtų viskas taip kaip noriu, kad būtų? Aprašykit kaip galima daugiau veiksmų, kurių reikia imtis siekiant sukurti savo ateitį. Tada sudėliokit tuos aprašytus veiksmus chronologine tvarka. Pasitelkit savo sportininko charakterį ir pirmyn į naują gyvenimo etapą! Jūs gi žinote, kad norint pasiekt dar geresnių rezultatų reikia gerinti kiekvienos dienos rezultatus. Lygiai taip pat ir darbe, ir apskritai gyvenime.

Ko gero gali atsitikti ir taip, kad dėliodamas savo veiksmų planą atrasite, kad savo svajonę, tikslą, galit realizuot ir be darbo pagalbos. Gal. Jei taip ir atsitiks – tikiuosi, kad tai neturės nieko bendra su kriminaliniais reikalais. Žinot, tose įstaigose, kuriose baigiasi kriminalinės karjeros, labai prastai maitina.

Beje, labai daug žmonių darbą iškeičia į darymą kažko, ką tiesiog patinka daryti. Tai gali būti kelias. Paieškojus savyje, kas gi patinka ir norisi veikti, galima rasti, jog tai, ką patinka daryti pačiam, gali būti reikalinga kam nors kitam. O kur poreikis, ten ir pasiūla. O kur tie du susitinka, atsiranda ir galimybės. Galimybės!


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas