Atsakymai / Kaip kovoti su entuziastais?

SJ Solutions™

LT EN RU

Kaip kovoti su entuziastais?

Atrodo, kad kaikuriems reikia daugiau nei visiems likusiems, sudėtiems kartu. Pasitaiko tokių, kurie lenda su savo iniciatyvom, su savo “teisingu” požiūriu į viską ir visus. Ką su jais daryt? Kaip padaryt, kad tiesiog leistų dirbt savo darbą ir nelįstų į veidą?

Žinot, tikiuosi, kad mūsų „personalistė“ skaito šitą žurnalą. Šiaip ji tokia aktyvistė. Vis su naujovėm visokiom iššoka. Aš ir pats mėgstu psichologinius reikalus, bet ji nuolat kabinėjasi su įsipareigojimais. Tai suderinkim, ką norim pasiekti, tai aptarkim, kokių žingsnių imsimės, tai sutarkim, kaip padėsim vieni kitiems. Prisiskaitė visokios pozityviosios psichologijos ir reiškiasi pasąmonės galios.

Nenoriu pasirodyt bambeklis, bet mane tai nervina. Noriu ramiai dirbti savo darbą. Realiai, aišku, tai visai nedidelė problema, bet man įdomu, ką Jūs pasakysite. Artėja Nauji metai, ji vėl ateis su ta savo dėžute, kurioje renka mūsų įsipareigojimus – naujamečius pažadus, ką aš darysiu nuo naujų metų kitaip, kad įmonei būtų gerai. Visi surašo ir visi po to nepaiso to, ką surašė. Surašom, kad ji tik nebesikabinėtų. Ar yra kokia nors tokių įsipareigojimų prasmė, jei jų niekas nesilaiko?

Darius (aišku, kad vardas pakeistas, Sauliau)

Net nelabai žinau, ko manęs klausiate: ar prašot, kad įvertinčiau Jūsų įmonės personalo specialistės entuziazmo poveikį darbuotojų produktyvumui, ar tiesiog tikitės, kad patvirtinčiau Jūsų įsitikinimą, jog naujamečiai įsipareigojimai beprasmiški? Ir vienu, ir kitu atveju palaikau Jus, kas man belieka?..

Entuziazmas yra neaiški „liga“, bet kaip ir kiti negalavimai tikrai nenusipelno pasmerkimo. Entuziazmas, manyčiau, yra kaltės pusbrolis. Kiekvienas entuziastas sukelia mums lengvą susierzinimą, sumišusį su kalte dėl savo nerealizuotų norų keistis. Entuziastai yra tarsi gyvas priekaištas mums – tiems, kam to entuziazmo gyvenime ir darbe trūksta. Bet kur mes, niurzgos, be to jų entuziazmo šiandien būtume?!

Esu tikras, kad entuziazmas pirmiausia vertas pagarbos ir, be abejo, palaikymo. Jei ne grožis, tai entuziazmas išgelbės pasaulį. Kitas klausimas, ar iš tiesų siekiama bendros gerovės, bendrų tikslų? Jei taip, tai kaip ir viskas aišku. Bet jei entuziazmas įžengia į sceną tik tam, kad entuziastas įsitvirtintų bendruomenėje, pasijustų gyvenąs, įvertintas ir palaikomas, ką tada daryti visiems tiems, kurie šioje atkarpoje tampa entuziasto asmeninių tikslų pasiekimo priemone?

Prasmės jausmas yra vienas stipriausiai motyvuojančių dalykų. Jei piktinamės tik todėl, kad nenorim keistis ir prisidėti prie bendro labo, mums minusas, o jei demonstruojam entuziazmą tik siekdami aplinkinių įvertinimo – vėlgi mums minusas. Bet jei kartu, bendradarbiaudami siekdami tikslo – mums abiem pliusas. Tada nei piktintis, nei apsimetinėti svarbiu žmogumi nebelieka jokio reikalo. Tiesiog kartu imam ir darom tai, kas turi būti padaryta.

Ar verta užsirašyti naujamečius įsipareigojimus? Galim juos surašyti, jei tik jie turi prasmę ir sukuria pokytį.. O jei ne, tada vertėtų susitarti, kokią vertę sukurs jų vykdymas ir kokią žalą atneš nevykdymas. O tada ir galima nuspręsti ir palinkėti vieni kitiems laimingų Naujųjų metų. Taip pat galim palinkėti sau ir kitiems sukurti tai, kas suteiks truputį laimės mums patiems, mūsų kolegoms, vadovams, tiekėjams, klientams. Tiesiog būti tais, kurie sukurs truputį prasmės ir vertės šiame žaviame paradoksaliame pasaulyje.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas