Atsakymai / Kaip įtraukti atsiskyrėlį?

SJ Solutions™

LT EN RU

Kaip įtraukti atsiskyrėlį?

Būna kolektyve labai reikalingi, bet labai nepritampantys darbuotojai. Kaip paskatinti tokius prisijungti prie komandos? Kaip padidinti jų motyvaciją?

Kolektyvas mūsų nedidelis, tad svarbus kiekvieno darbuotojo įsitraukimas į komandinę veiklą. Visi, išskyrus vieną darbuotoją, esame draugiški ir bendradarbiaujame. Minėtas darbuotojas yra labai uždaras, nusiteikęs gynybiškai, sunkiai pritampa prie kolektyvo. Atleisti jo nesinori, tačiau bendrauti su juo sunku, susirinkimų metu vis būna nesusikalbėjimų, jis savaip išderina komandą, sumažina jos motyvaciją. Apskirtai, bendravimo jis vengia. Kaip tokį žmogų įtraukti į komandinę veiklą?

Romas


Dėkui, Romai, šis klausimas aktualus daugeliui. Leiskite paklausti, ar tikrai akivaizdu, kad šį darbuotoją reikia įtraukt į komandinę veiklą? Gal tai klasikinis atvejis, kurį vadybininkai vadina „supuvusiu obuoliu krepšyje“? Jei supuvusio obuolio nepašalinsi, supus visas krepšys. Jei taip ir yra – sprendimas kaip ir aiškus.

Tačiau jau pačiame klausime galima įskaityti, kad žmogus vertingas Jūsų organizacijai. Norisi jį išsaugoti kolektyve. Tada pasižiūrėkime, kur problema: ar tai asmeninis iššūkis, o gal paprasčiausia įvertinimo stoka? Tokioje situacijoje vadovui būtų prasminga pasisodinti žmogų ir užduoti jam daug klausimų. Pavyzdžiui, kaip vertini savo indėlį organizacijoje; kokią įtaką tavo veiksmai turi bendram mūsų tikslui; kokio rezultato sieki; kaip tai darai; kaip kolegos prisideda prie tavo asmeninių tikslų realizavimo? Ir ne tik užduoti klausimų, bet ir sulaukti į juos atsakymų. Blogiausia tokiu atveju būtų pulti atsakinėti į iškeltus klausimus pačiam.

Gali būti, kad jam tik to ir tereikės. Žmogus gaus vadovo dėmesį ir suvoks tai kaip savo indėlio įvertinimą. Be to, toks pokalbis padės jam įsisąmoninti savo vietą organizacijoje ir paskatins prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir veiksmų pasekmes.

Vis tik turiu pasakyti, kad vien tokių pokalbių niekada negana. Darbuotojo ugdymas, jo nuostatų formavimas yra didelis darbas, reikalaujantis laiko, vadovo kantrybės ir tolerancijos. Bet po truputį, pokalbis po pokalbio situacija pradės keistis. Norint pagreitinti darbuotojo integraciją kartais verta suteikti jam daugiau atsakomybės, paskatinti jo indėlį į komandos darbą (kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų). Galima, pavyzdžiui, paprašyti suorganizuoti kokį nors neformalų renginį: geriausios verslo idėjos rinkimus, įmonės jubiliejaus šventimą ir pan. Tai rizikinga, tačiau būtent taip geriausiai gali paaiškėti, ar žmogus vis tik linkęs adaptuotis ir jam tereikia padėti ugdyti sąmoningumą, ar jis įsisuko į uždarą nepasitenkinimo ratą ir išeiti iš jo tiesiog nenori. Tada jam padėti ypač sunku. O ar verta, priklauso nuo jo reikalingumo įmonei.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas