Atsakymai / Kaip išeiti iš darbo, kad visi liktų patenkinti?

SJ Solutions™

LT EN RU

Kaip išeiti iš darbo, kad visi liktų patenkinti?

Labai įdomus klausimas. Juk išeinam ir už nugaros užsidaro durys. O mums vis tiek rūpi ką jie apie mus galvoja. Pasitarkim.

„Kaip išeiti iš darbo, kad visi liktų patenkinti, kad niekas nesupyktų?“ – taip skaitytoja Viktorija pavadino savo laišką. Jame toliau rašė:

Į šitą įmonę mane pakvietė. Galima sakyt, įkalbėjo. Norėjau ten pakliūti, bet nedrįsau, o jie įkalbėjo. Iškart gavau įdomių projektų. Net kartais sunku buvo patikėti, kaip taip greitai gaunu tiek daug atsakomybės. Bet ilgainiui darbų kiekis tapo tiesiog nebepakeliamas. Dėl to nustojau daryti tai, kas man patikdavo iki tol. Praradau ryšį su draugais, apleidau kitus pomėgius. Ir, galiausiai, netikėtai gavau galimybę išvykti pusmečiui į misijinę kelionę į Šiaurės Afriką. Noriu ten važiuoti, bet negaliu. Negaliu tiesiog imti ir išeiti iš įmonės, kuri taip manimi pasitikėjo.
O kai nuėjau pas direktorių pasikalbėti, jis taip įkalbinėjo, sakė, kad labai manim nusiviltų, kolegos liktų nesupratę, priminė man apie atsakomybę klientams ir tai, ką įmonė į mane investavo. Jis teisus, esu labai daug skolinga šiai įmonei – žmonėms, kurie manimi pasitikėjo, suteikė galimybę augti ir tobulėti. Nors jei galėčiau rinktis, pati rinkčiausi kelionę. Tai gali būti mano gyvenimo šansas!
Ką man daryti? Gal vis tik būtų įmanoma išeiti iš darbo taip, kad niekas neliktų nuskriaustas?

Viktorija


Tiesą sakant, jei būčiau Jūsų direktoriaus vietoje, greičiausiai elgčiausi taip pat: jei būtumėt reikalinga įmonei, spausčiau pasilikti. Gal net ir manipuliuočiau Jūsų jausmais, atsakomybe ir pasitikėjimu. Nors gal jau ir nebe. Nebepatinka man tai. Tam tikra prasme, vadovas, kuris manipuliuoja pavaldiniu, siekdamas savo tikslų (pavyzdžiui, kad nereikėtų vargti ieškant naujo žmogaus; kad projektas būtų pabaigtas laiku; kad pats negautų per galvą nuo akcininkų ar nuo klientų), tarsi suteikia teisę pavaldiniui lengvesne ranka, sakykim, pasirinkti tai, kas reikalinga jam. Juk vadovas manipuliuodamas negalvoja apie pavaldinio tikslus ir norus. Tai kodėl tada pavaldinys turėtų galvoti apie vadovo problemas ir poreikius?

Jei vadovas atvirai, nuoširdžiai pasikalbėtų apie esamą situaciją, siektų rasti sprendimą, priimtiną abiem, matyt, ir pasilikti būtų verta – juk ne taip dažnai sutiksi vadovą, besirūpinantį, kad laimėtų abi pusės. Dėl to gal net verta būtų ir kelionę nukelti. O dabar... Dabar – fizika: atoveiksmis lygus veiksmui.

Be abejo, įmonė investavo į Jus. Jumis pasitikėjo. Tačiau tai darė, kad gautų naudos. Ir panašu, kad gavo, kitaip kažin ar vadovas taip nertųsi iš kailio. O toks suvokimas atpalaiduoja.

Tad pirmyn savo svajonės link! Juk ir Jūsų vardas skamba taip simboliškai šioje situacijoje.

Visgi turiu Jus ne tik padrąsint, bet ir nuliūdint. Jūsų nupasakotoje situacijoje nepavyks pasiekti „visuotinės laimės“. Visi santykiai tarp žmonių, nesvarbu, ar darbe, ar gyvenime, susiję su lūkesčiais vienas kito atžvilgiu. Lūkesčiai labai retai būna gerai pamatuoti ir racionalūs. Jie kur kas dažniau būna iracionalūs ir labiau emociniai, tad ne itin susiję su kitos pusės poreikiais ir galimybėmis. Todėl ir nusivylimas kiekvienu atveju yra neišvengiamas, kai tie santykiai nutrūksta.

Kitaip sakant, vis tiek ką nors nuskriausit savo veiksmu. Pasilikusi darbe nuskriausit save, išėjusi – tuos, kuriems esat reikalinga gal tik saviems tikslams realizuoti. O siekis nenuskriausti nieko kažkaip labai jau siejasi su siekiu nenuskriausti savęs – išvengti to jausmo, kurį patiriam, kai pamatom nusivylimą kito žmogaus akyse.

Galbūt todėl ir reikalingos svajonės ir kryptingi žingsniai, kad siektume ko nors gero, kurtume ką nors turiningo, o ne bėgtume nuo galimo skausmo ar tikėtinos baimės. Baimės įskaudint, kad nesijaustume įskaudinti.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas