Atsakymai / Ką daryt su vadovu, kuris pastebi tik trūkumus ir problemas?

SJ Solutions™

LT EN RU

Ką daryt su vadovu, kuris pastebi tik trūkumus ir problemas?

Dažnam vadovui tinkamas, geras, produktyvus pavaldinio elgesys yra tarsi savaime suprantamas – už tai jam juk pinigai mokami. Tokie vadovai mano, kad jie reikalingi tam, kad pavaldiniams parodytų ką tie daro ne taip, kad pabartų ir pakontroliuotų – na, kaip mokytojai tarybinėj mokykloj. Toks elgesys nieko nesukuria. Kaip pakeist tokį vadovo elgesį?

Vadovas nuolat akcentuoja, ko mes nepadarom, klaidas ir kitus neigiamus dalykus, o visi mūsų pasiekimai lieka nepastebėti. Atmosfera labai mažina motyvaciją. Kaip priversti vadovą pakeist savo nuomonę?

Arvydas, 29 metai


Bandymai ką nors priversti kaip nors pakeisti savo elgesį dažnai primena Sizifo darbą. Tuo labiau kad prievarta visada sukelia prievartą.

Ne kartą panašiai manęs klausė personalo valdymo seminarų dalyviai. Tai labai tipiška situacija: vadovai gerą darbuotojų darbą laiko savaime suprantamu, o pastebi tik klaidas ar darbo trūkumus. Taip elgiasi ir daugelis tėvų su vaikais. Kai kurie iš jų tai net vadina auklėjimu.

Šį klausimą paprastai užduodu seminaro dalyviams. Jie patys turi sugalvoti, ką darbuotojai turėtų padaryti, kad situacija pasikeistų. Labai paprasta iš kitų reikalauti priimtinesnio elgesio savo atžvilgiu, tačiau toks reikalavimas retai būna konstruktyvus.

Štai keletas atsakymų, kuriuos paprastai atranda seminarų dalyviai:

  1. Svarbu neteisti vadovų už tokį elgesį. Dažnai tai yra šeimoje įgytas įprotis – išmoktas iš savo tėvų.
  2. Padėti vadovams pastebėti tuos geruosius darbus, kuriuos nuveikia darbuotojai. Paskatinti juos pademonstruoti savo požiūrį į nuveiktą darbą, pasiektą rezultatą. Kaip – skaitykite toliau.
  3. 3. Užduoti vadovams klausimų: kaip jie vertina vieną ar kitą atliktą darbą; ką dar reikėtų padaryti; kokią įtaką šis darbas turės projekto sėkmei ar bendros veiklos rezultatui? Vadovai irgi žmonės – jie vertina tai, kad mes domimės jų nuomone.
  4. 4. Iš tiesų atlikti savo darbą gerai. Tiesiog taip. O vadovai juk niekur nepasirašė, kad įsipareigoja patenkinti visus mūsų lūkesčius.


Bičiulis norvegas Ulfas Hallanas, konsultuojantis įmones daugelyje pasaulio šalių daugiau nei 25 metus, kartą man pasakė: „Būtų smagu, kad vadovai nepamirštų močiutės vadybos principo. Būtent močiutės dažniau giria vaikus, o ne juos peikia. Aišku, su sąlyga, kad giria ne šiaip, o už konkrečius veiksmus. Gal todėl, kad vaikai joms rūpi labiau nei jos pačios?“


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas