Atsakymai / Diskriminacija darbo vietoje? Dedovščina?

SJ Solutions™

LT EN RU

Diskriminacija darbo vietoje? Dedovščina?

Kai kurie darboviečių “seniai” mano, kad jie turi teisę elgtis su savo kolegomis žeminančiai. Jiems, kaip armijoje, atrodo, kad jau vien tai, kad jie ilgiau ištvėrė šio darbo malonumus, leidžia jiems jaustis viršesniais, komanduoti, vaikyti, skriausti naujokus. Kaip kovoti su tokiu požiūriu?

Sauliau, esu studentė, buvau vienoje Tavo paskaitoje. Man patiko, bet prieiti paklausti patarimo neišdrįsau. Todėl rašau.

Prieš tris mėnesius pradėjau dirbti restorane padavėja. Restoranas geras, darbo sąlygos pakenčiamos. Kol kas tiesiog kaupiu patirtį ir mokausi iš savo ir svetimos patirties. Čia pirmas mano darbas, todėl didelių reikalavimų neturiu. Tačiau vienas dalykas neduoda ramybės vis labiau ir labiau. Aš dar iškenčiu, bet mano draugė, su kuria pradėjom dirbti kartu, baigia palūžti. Kolektyve turime senbuvių – merginų, kurios dirba apie porą metų. Viena iš jų – pamainos vyresnioji – tiesiog „užsisėdusi“ ant mūsų, ypač ant mano draugės. Ji nuolat apšnekinėja, kursto kitas padavėjas ir barmenus prieš mus. Mes jai nieko nepadarėme, o ji vis išsirėkia ant mūsų, nuolat kabinėjasi. Kažkoks psichologinis teroras.

Ką tokioj situacijoj mes galim padaryt? Man labiausiai draugės gaila – ji naktimis verkia, pervargsta, nori mesti darbą. O aš jai sakau: „Pakentėk, negali taip amžinai tęstis.“

Miglė.


Dėkui Tau, Migle, už gerą žodį ir kad išdrįsai parašyt. Yra daug būdų, kaip suvaldyt tokią, gan tipišką, situaciją. Kas tarnavo sovietinėje armijoje žino rusišką terminą „dedovschina“. Tai ilgiau ištarnavusių karių psichologinė ar fizinė prievarta prieš naujokus. Tokia pati „dedovschina“ dažnai pasitaiko ir įmonėse, kai daugiau patyrę dėl skirtingų priežasčių (jų čia nenagrinėsime) žemina ir skriaudžia naujokus.

Kadaise vienos įstaigos savininkas man papasakojo tokią istoriją. Jo įmonėje vyko didelė darbuotojų kaita, tačiau tai buvo visuotinio gerų darbuotojų trūkumo laikais, tad pritraukti naujų žmonių buvo sunku. Jis ėmė gilintis ir analizuoti situaciją. Ištyrė galimas priežastis (atlyginimas, darbo sąlygos, socialinės garantijos ir kt.) ir priėjo prie vienintelės galimos išvados – santykiai. Įmonėje susiklostė taip, kad dvi vyresnės ir ilgiau išdirbusios moterys iškart imdavosi perauklėti naujokus. Darė tą drastiškai ir skausmingai. Ne visi išlaikydavo. Ką daryt?! Atleisti tų piktų tetų negalėjo, nes jos buvo siauros specializacijos darbuotojos ir tuo metu itin reikalingos įmonei. Sudrausminti jas? Kilo abejonė, ar taip dar labiau nepablogins naujokų likimo. Jam į galvą atėjo mintis: jei jos taip nori dominuot, tegul dominuoja, bet daro tai įmonės labui. Jis susitiko su tomis moterimis ir pasakė: „Aš labai jus vertinu, jūs šiai įmonei daug duodate. Niekam kitam negaliu patikėt tokios atsakomybės, tik jums: priėmėm į darbą tris naujokus ir juos reikia supažindinti su mūsų darbo kultūra, procesais, santykiais ir panašiai.“ Kitaip tariant, jis paskatino senąsias darbuotojas prisiimti atsakomybę už naujokus. Taip jos pasijuto įvertintos ir svarbios, todėl nebeengė naujokų, saugojo juos. Taip mano pažįstamo įmonėje pradėjo formuotis mentorystės kultūra, kai labiau patyrę darbuotojai rūpinasi naujaisiais.

Tiesa, aš nepamiršau, jog pati esi naujokė, o ne įmonės vadovė, kad galėtum imtis tokios kultūros formavimo. Jokiais būdais nesiūlau jai pataikauti ar nuolaidžiauti. Noriu pasiūlyti paieškoti tos darbuotojos savybių, kurios gali būti įdomios, sužinoti, kas jai yra svarbu gyvenime ir darbe. Paieškoti ne skirtumų, o panašumų. Pabandyk bendrauti su ja kaip su svarbiu ir įdomiu žmogumi. Paklausk jos patarimo, kaip geriau atlikti darbą, užduok klausimų apie darbo subtilybes. Kitaip tariant, pati pabandyk tapti jos jaunesne mokine. Tikiu, kad nelengva, ypač kai taip pikta, kaip ji elgiasi. Greičiausiai, taip pat ji elgiasi ir su kitais naujokais, tai suvokus bus lengviau nepriimti jos piktumo asmeniškai. Tai nelengva, bet taip elgdamasi išmoksi labai daug. Daug daugiau nei tiesiog pykdama ir priešindamasi.


Saulius Jovaišas

Konsultuoja Saulius Jovaišas (saulius.jovaisas@sjs.lt)
Publikuota www.asirpsichologija.lt

Į klausimus atsako verslo valdymo patarėjas, personalo parinkimo ekspertas, ugdančiojo vadovavimo ir karjeros mentorius Saulius Jovaišas